„În data de 23 mai 2015 Asociatia Hermes Bucuresti a organizat în cadrul Bookfest un eveniment pentru copiii de la școala din Găvanu. Plimbați cu un microbuz până în București, elevii au avut parte de multe surprize plăcute de-a lungul excursiei.
La standul Soriceii de bibliotecă din cadrul Bookfest au prezentat un scurt moment artistic în care au recitat și au cântat impreună cu învățătoarele. Drept răsplată au primit cărți adunate pentru ei de voluntarii Asociației Hermes.
Au ascultat cuminți pilde și învățăminte pentru copii care ascultă de părinți din „Ursulețul de pluș”, s-au jucat cu Lego și apoi au plecat însoțiți de inimoșii voluntari ai Asociației ca să viziteze Bucureștiul.
O oprire la un McDonald le-a astâmpărat foamea și cheful de joacă în locul special amenajat de care s-au bucurat până au obosit.
Sfârșitul plimbării a fost la Muzeul Antipa unde au admirat muți de uimire exponatele colorate și dinozauri de poveste.
Extaziați și plini de bucurie, s-au despărțit de voluntari cu ochii în lacrimi, smulgându-le promisiunea că neapărat ii vor mai aduce să viziteze locurile minunate despre care știau doar de la televizor.
Niciunul dintre ei nu mai fusese in București până atunci”.